dzwięk

 

 

 


... Wystawa p.t. "Mówione III" to "klasyczna" instalacja dźwiękowa, która jest kontynuacją cyklu prac, które artysta realizuje od 1988 roku. Dla Sławomira Sobczaka istotnym elementem w tych realizacjach jest szczególne pojmowanie zjawisk akustycznych i wynikająca z tego aneksja przestrzeni.

Integralnym i wręcz niezbędnym aspektem tego cyklu prezentacji jest dla artysty czynne uczestnictwo widzów, którzy w naturalny sposób, poprzez swoją obecność, współtworzą jego wypowiedź artystyczną...

  Tomasz Wilmański

 

instalacja dźwiękowa
"Mówione" wersja III, czyli "O Niebie"
 
W drzwiach do galerii zainstalowany mikrofon. Obok magnetofon zapisujący dźwięki z mikrofonu. Taśma magnetofonowa przechodzi do drugiego odtwarzajęcego magnetofonu umieszczonego w innej części galerii za szklaną ścianą. Odtwarzany dźwięk jest wzmacniany  Czas między nagraniem i odtwarzaniem to 2 min 45 sek.
Odtwarzany dźwięk nagrywa się ponownie w przekształconej formie oraz nanoszą się inne komunikaty rejestrowane przez mikrofon itd. Czas trwania akcji określony jest długością taśmy (1 godz. 45 min.)
Finalnie warstwa akustytczna instalacji przedstawia zmultiplikowaną, zniekształconą, nałożoną na siebie ścieżkę dźwiękową rejestrowaną przez ten czas.